• Sağlığa giden yolları seçmek

  Sevgili Destekçilerimiz, Bahçelerimizde, organik ötesinde sistemik düşünceye dayalı agroormancılık yöntemleri  ile yetiştirdiğimiz sarı, kırmızı, yeşil renkte ve farklı türlerdeki acı biberlerimizi hasat ettik. Mis gibi yayla havasında kuruttuk. İri iri öğüttük, kaya tuzu ile harmanlayıp yağladık. Orta derece acılığı ile lezzetine doyum olmaz bir karışım çıktı ortaya. Acıyı çok tercih etmeyenlerin bile sofrada elinin uzandığı bu lezzeti denemeden geçmemenizi öneririz. Acı severlerdenseniz, bağırsak mikrofloranızı beslemeyi de önemsiyorsanız fermente acı biber turşumuzu da sepetinize katabilirsiniz.
 • Kasalar Çeşitlenirken

  Sevgili Destekçilerimiz, Zeytinalanı Uygulama Arazimizde, organik sertifikalı ve susuz tarım ile yetiştirdiğimiz zeytinleri hasat ettik. Zeytinyağlık, salamuralık ve selelik olarak ayırdık ve ayıkladık. Bidonlara yerleştirdimiz zeytinlere kaya tuzu ilave ettik, her gün düzenli olarak çevirdik. Ham halindeki acılığı tuza geçen zeytinler, tatlandı ve paketlemeye hazır hale geldi. Besin değeri yüksek, geleneksel usuller ile üretilen çevirme tip sele zeytinlerini haftalık sipariş listenize eklemenizi öneririz. 
 • Tohumdan Şifaya Giden Yol

  Değerli Destekçilerimiz, Yumrulu bitkiler işlevsel ormanlarımızda kullandığımız toprak yapısını şekillendiren katmanlardan biridir. Bu bitkiler besin maddelerini toprak altı gövdesinde depolar. Tatlı patates de bunlardan biridir. Kendine has tatlı ve kremamsı lezzeti anlatılsa da denemeden anlaşılmaz. Farklı baharatlarla çok uyumludur. Fırın, kızartma ya da odun közünde pişirilebilir. Üstüne ev yapımı bir mayonez, zeytinyağı veya tereyağına sarımsak, maydanoz, zencefil ve zerdeçal ilavesi yeterlidir. Temel besin maddesi olan tatlı patatese ait birçok farklı tarife internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. 
 • Yenilik ve Dönüşüm

  Değerli Destekçilerimiz, Uygulama alanlarımızdaki biçme ve yatırma işlemleri oldukça zaman ve emek istiyor. Sintropik yataklarımızın da hazırlanıp organize edilmesi ciddi enerji gerektiriyor. Teknik ekibimiz, böylesi çok işi önemli ölçüde kolaylaştıran bir el traktörü kazandırdı süreçlerimize. Yeniliğin heyecanı ve enerjisi yanında, yeni soru işaretleri de belirdi hepimizde. Niyetlendiğimiz işlevsellik düzeyine erişebilmek için cesaretle yeni alıştırmalara başladık. Alışkanlıklarımızın işlevsel dönüşümünü birlikte görebilmek dileği ile…
 • 2020 Yaşayan Tasarım

  Değerli Destekçimiz, Doğanın dilini anlamak birlikte varoluşumuz için kritik önem taşıyor. Tüm varlıkların birden çok işlevi olduğunu hep akılda tutmak ve hissetmek gerek. Bütün işlevlerin de yaşayan tek bir dev organizmaya hizmet ettiğini. Bizler, bu dev organizma içerisindeki en sağlıklı işlev ve ilişkilerimizi keşfetmeye çalışıyoruz. 2020 yılında bu keşfimizi derinleştirmek en öncelikli hedefimiz.
 • Geri Bildirimdeki Değer

  Sevgili Destekçimiz, Geri bildirimleriniz çok değerli... Haftalık gönderilerimizde, kasalar hazırlanırken ürünler birçok aşamadan geçiyor. Her bir aşamayı geliştirmek ve ürünlerimizi çeşitlendirmek adına geri bildirimleriniz bizim için çok değerli. haber@yasamibesle.com adresimize e-postalarınızı bekliyoruz.
 • Yaşamı Besleyen Yeni Bir Yıl

  Değerli Destekçimiz,

  Havalar sanki bizleri yeni yılın gelişine hazırlıyor. Geç de olsa soğuklar kendini göstermeye başladı. Bağışıklık sistemimizin adaptasyonu için, içten ve dıştan bünyemize destek vermek gerek. Bu doğrultudaki karar ve davranışlarımızda desteğin yaşamı besleyenini seçmeyi önceliklendiriyoruz. Toprak altındaki ve üstündeki yaşamı İşlevsel Ormanlarımızla beslemek için canla başla çalışıyoruz. Burada oluşan bereketle sizlerin de yaşamlarınızı beslemek en üst niyet ve çabalarımız arasında.

 • Yağmurlar Dönüştürürken

  Değerli Destekçimiz, bu mevsimde Köyceğiz, neredeyse Rize, Çayeli'ndeki kadar yağış alır. Bu yıl her yerde olduğu gibi burada da sıcak günler bitmek bilmedi, beklenen yağışlar bir türlü gelmedi. Ancak sonunda yağmurlu havalar doludizgin başladı. Toprağın ve bağrındaki bitkilerin suya doymasını, doğada yeni bir dönüşüm hareketinin başlamasını hayranlık ve minnetle izliyoruz. Yağmur sonrası, çoğumuza toprağı anımsatan o hoş kokuyu içimize çekiyoruz. Yağmur sonrası oluşan o tarifsiz zenginlikteki kokuya topraktaki bakterilerin neden olduğunu biliyor muydunuz?
 • Farklılıktaki Fırsatlar

  Değerli Destekçimiz, Günlerin akşama hızla kavuşmaya başladığı zamanlardayız. Günler kısalıyor ama uygulama arazilerimizdeki etkinliklerimiz artıyor.
 • Bereket Yağmurları

  Değerli Destekçimiz,

  Yağmurlarımızın başlaması ile heyecanımız arttı. Yeni uygulama arazimizdeki toprağımız, ekim ve dikim faaliyetlerimizi bir nebze olsun rahatlatacak şekilde tavına gelmeye başladı. Biz de bunu fırsat bildik. Topluluk tasarımımızı yapmakta olduğumuz Zeytinalanı'ndaki yeni uygulama arazimize, ilk deneme ekim-dikimlerini yapmak üzere kolları sıvadık. 

 • Kavramların Ötesinde

  Değerli Destekçimiz,

  Organik ve zehirsizin ötesine, yüksek besin değerine odaklanıyoruz. Besin değeri yüksek gıdayı yetiştirmek için doğanın mekanizmaları ile uyumlanmayı denemeye, deneyimlerden öğrenmeye, öğrendiklerimizi yeni uygulama alanlarımıza taşımaya devam ediyoruz.

 • Dolu Dizgin Sonbahar

  Değerli Destekçimiz,

  Sonbaharın ılık keyifli günlerini yaşarken sepetimizde ne çok paylaşacak konu var bilemezsiniz. Her günümüz yeni olgular keşfedip bu keşiflerin hoş ya da nahoş tüm yanlarını metabolize etmeyle geçiyor. Nahoşlukları yeni bir fırsat kapısı olarak değerlendiriyoruz. Sosyal, üretken, işlevsel tarafımız böylece gelişiyor.

 • Ne kadar işlevseliz?

  Değerli Destekçimiz,

  Avcı toplayıcılıktan bu yana doğal ve sosyal çevremiz değişti. İçine girdiğimiz, yerleştiğimiz ortamları dönüştürdük. Kalıcı yuvalar haline getirdik, yeni çevreler yarattık. Biz de değiştik, en azından değiştik sandık. Evcilleştik.

 • Bahçedeki Orman

  Değerli Destekçimiz,

  İşlevsel ormanlarda bu hafta, içimizdeki zenginliğin yaratım gücümüze etkisini bir kez daha hissettik. Çevremizdeki bolluğu bu zenginlik üzerinden okuyunca, bahçemizdeki su birikintisinin göl, birkaç ağacın ormana dönüşüverdiğine tanık olduk.

 • Sığlaların İzinde

  Değerli Destekçimiz,

  İşlevsel ormanlarda geçtiğimiz hafta arazi işleri, çalışma grubu toplantıları ve aktiviteler ile dopdolu geçti. Farklı gündemlere sahip toplantılarla aralıksız geçen üç günde, birlikte öğrenme ve düşünmeye çalıştık.

 • İşlevsel Çalışma Grupları

  Değerli Destekçimiz,

  Yaşamı beslemek adına yapılacak işler oldukça çeşitli. Tıpkı bir ormanı oluşturan farklı katmanlardaki farklı türlerin, toprakla ve birbirleri ile alışverişlerindeki çeşitlilik gibi.

 • Yaşamı Besleyen Tasarım

  Değerli Destekçimiz,

  İşlevsel Orman Uygulama arazilerimizde çalışmalarımız sürerken topluluğumuzun bir arada gerçekleştireceği yeni uygulama arazisi tasarımı için de kolları sıvadık. 

 • Uzakta ama Birlikte Kalmak

  Değerli Destekçimiz,

  Mesafeler ilişkileri ve paylaşım modellerini değiştirebilir. Fakat varoluş o kadar kuvvetlidir ve birliktelik ihtiyaçlarımız için o kadar önemlidir ki, yaşam mesafenin üstesinden gelecek modeller üretir.

 • Birliktelik

  Değerli Destekçimiz,

  Gerçek ihtiyaçlarımızı karşılamak için bir arada olmak, işlevsel ormanlar birlikteliğimizin hareket noktası oldu. Bizler farklı coğrafyalardan ve geçmişlerden bir araya geldik.

 • Koca Zeytin

  Değerli Destekçimiz,

  İşlevsel gönüller, birlikte öğrenme yürüyüşlerine devam ediyor. Uygulama alanlarımızdan biri olan, Çalca aile tasarımı alanımızın komşuluğundaki bölgenin yaban hayatını gözlemledik bu hafta. Sabah, erken saatlerin serinliğinden yararlandık.

 • Şaşırtılmış Fideler

  Değerli Destekçimiz,

  İşlevsel ormanlar ekibi olarak, her biri farklı karakteristiklere sahip olan halihazırdaki uygulama alanlarımızdan öğrenmeye devam ediyoruz.

 • Bayram Sofraları

  Değerli Destekçimiz,

  Bir bayram daha yaklaşıyor. “Nerede o eski bayramlar…” dediğinizi duyar gibiyiz. Aile boyu bir kahvaltı, zengin ve renkli bir sofra, çok yönlü muhabbetleri ile geçmişin işlevsel ve sosyal paylaşım anları... 

 • Gerçek Besin Değeri

  Değerli Destekçimiz,

  Besleyici olmak çeşitliliğin ardındaki nedeni anlamaya çalışmak, öğrenmek ve öğrendiğini uygulamaktır. Yeni doğum yapmış bir anne düşünün. Günlük olarak besleniyor, yediklerini sindirip metabolize ediyor ve yan ürün olarak bebeğine süt veriyor. Bu sütün kalitesi hiç şüphesiz ki annenin ağzından girenlere bağlıdır, değil mi? Peki ya bir meyve ağacının kalitesi neye bağlıdır? Ağacın yetiştiği toprağa, topraktaki besin ve canlılara, bu besinlerin yapay veya doğal olmasına, dönüştürülebilirliğine ve sulama suyunun içeriğine bağlıdır.

 • Denge

  Değerli Destekçimiz,

  Denge, her varlık için farklı güç, ilişki ve besinlerin anlık durumunu ifade eder. Çoğu zaman denge bir bitkinin, hayvanın ya da insanın ortaya çıkabilmesi için gereken olumlu ya da olumsuz haller birleşimidir. Olumlu gelişen sürecin son dönemeci olgunlaşmadır. Geçtiğimiz hafta limonlarımız bu dönemeçteydi. 

 • Katmanlar

  Değerli Destekçimiz,

  İşlevsel ormanlar yolculuğumuz doğayı olduğu gibi gözlemlemekten geçer.

  Gerçek ihtiyaçlarını karşılamak isteyen insan bu yolculukta ki gözlemlerini yaşamına aktarır. Gerçek ihtiyaçlar yaşamın odak noktası olduğunda çok katmanlı bir yapı ortaya çıkar. Hava, su, barınak, yiyecek, giyecek, sağlık ürünleri bunlardan birkaçıdır.

 • Pembe Greyfurt Pestili

  Değerli Destekçimiz,

  Attığımız adımlar bahçelerden ormanlara doğru yönlenmişken, gönül birliği yaptığımız ekibimiz de genişliyor. Her zaman olduğu gibi yeni ürünlerle ve uygulama arazilerimizdeki çalışmalarla yaşamı beslemeye devam ediyoruz. 

 • Bahar geldi:)

  Değerli Destekçimiz,

  Baharla birlikte sürgünler, çiçekler ve nektar akışı da hızlandı. Aylardır ektiğimiz tohumlar, diktiğimiz kalemler ve fidanlar adeta büyüme yarışı içerisinde. Ağaçlarımızda da sürgün ve çiçek, yağışı bol bir kıştan sonra, çok güzel. Geçtiğimiz Mart ayında portakal ve mandalina türleri ile aşılamaya başladığımız pembe greyfurtlarımızın aşıları da hızla gelişmeye başladığı için taçlarını geçtiğimiz günlerde kestik. 

 • Yıllık Abonelik Sistemimize Özel Davetiye

  Baklarımız çiçeklendi, filizleri büyüdü:)

  Değerli Destekçimiz,

  Sizleri sezonlara dayalı bir döngü içerisinde yürüyen faaliyetlerimizin ve Kasım 2018'den bu yana yoğun emeklerle kurmakta olduğumuz İşlevsel Ormanlarımızın ekonomik sürekliliği için tasarladığımız Yıllık Abonelik Sistemine özel olarak davet etmek istiyoruz.