Katmanlar

Değerli Destekçimiz,

İşlevsel ormanlar yolculuğumuz doğayı olduğu gibi gözlemlemekten geçer.

Gerçek ihtiyaçlarını karşılamak isteyen insan bu yolculukta ki gözlemlerini yaşamına aktarır. Gerçek ihtiyaçlar yaşamın odak noktası olduğunda çok katmanlı bir yapı ortaya çıkar. Hava, su, barınak, yiyecek, giyecek, sağlık ürünleri bunlardan birkaçıdır.

Bu hafta uygulama arazilerimizde gerçekleşen Birlikte Görme ve Öğrenme Yürüyüşlerinde bu katmanlı yapıya bir kere daha tanık olduk. Yabani ortamda tanık olduğumuz; delice zeytin, defne, karaağaç birlikteliğinin, portakal ağaçlarımızın kanopisinde kendiliğinden gerçekleştiğini görmek bizi heyecanlandırdı. 

Bu sıcak günlere rağmen tam da beklediğimiz gibi toprağın nemini koruduğunu gözlemledik. Narenciye ağaçlarımız narpız, adaçayı, yabani böğürtlen gibi tek ve çok yıllık alt katman bitkilerinin gölgesinde dinleniyor. Bu canlı malçlar sayesinde toprak nemini koruyor.

Bu capcanlı, bol çeşitli ormanlarımızın kucağında yetişen fasulye ve yabani semizotlarını sepetinize eklemenizi öneririz. Bu haftanın bir diğer yabanisi sirken, salata ve omletlerinize çok yakışacak.

Yaşamı besleyen sofralarda görüşmek üzere.