Bahar geldi:)

Değerli Destekçimiz,

Baharla birlikte sürgünler, çiçekler ve nektar akışı da hızlandı. Aylardır ektiğimiz tohumlar, diktiğimiz kalemler ve fidanlar adeta büyüme yarışı içerisinde. Ağaçlarımızda da sürgün ve çiçek, yağışı bol bir kıştan sonra, çok güzel. Geçtiğimiz Mart ayında portakal ve mandalina türleri ile aşılamaya başladığımız pembe greyfurtlarımızın aşıları da hızla gelişmeye başladığı için taçlarını geçtiğimiz günlerde kestik. Halen öğütülecek üçyüzden fazla ağaç tacı, biçilecek dönümlerce otumuz, dikilecek yüzlerce ağaç fidanımız var. Damlama düzenimizdeki kaçakların onarımı, malç eksiklerinin giderilmesi, yazlık tohumların ekilip fidelerin taşınması gibi ardı arkası kesilmeyen birçok iş önümüzdeki haftalarda bizi bekliyor. Bütün bunlar olurken İşlevler Ormanlarımızın tasarım, uygulama, bakım, yönetim ve yaygınlaştırma süreçleri ile ilgili ekipleşme konusunu da odağımızın merkezinde tutmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. 

Çıtır çıtır taze baklalarımızı ve kuşkonmazlarımızı toplamaya başladık. Bakla filizi ve bezelye filizimizden arzu edenlere az az gönderiyoruz. Labada, ebegümeci, turp otu en coşkulu zamanında. Taze nane, maydanoz ve biberiyelerimizi de kaçırmamanızı öneririz. Arzu edenlere Menengiç Ağacı sürgünü ve/ya Günlük Ağacı sürgünü toplayabiliriz. Soğan ve sarmısakla kavurup üzerine turunç sıkarak tüketebilir, haşlayarak zeytinyağlı, sirkeli, sarmısaklı soğuk salata yapabilir ya da üzerine yumurta kırıp yanında bol yeşil ve siyah zeytinle birlikte tüketebilirsiniz. Yaralara, vuruklara Aloe Vera, stresi yoğun olanlara passiflora yaprağı, limonotu ve melisa çayı ve daha nice tıbbi ve aromatik türlerimizi buradan inceleyip sipariş verebilirsiniz. 

Bir de aşıları geliştiği için taçlarını kestiğimiz ağaçlarımızla birlikte yaklaşık 1.5 ton Pembe Greyfurtumuzu hasat etmiş bulunuyoruz. Herkesin desteği ile bu muhteşem meyvenin zaiyatsız bir şekilde bünyelerinizde metabolize olmasını diliyoruz. Pembe Greyfurtlarımızın kabuğundan meyvesine lifinden yağına kadar birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Hangi şeklini seçerseniz seçin şifa olmasını dileriz. 

Köyceğiz'den Selam ve Sevgilerimizle,

Yaşamı Besle ve İşlevsel Ormanlar Ekibi adına

aLp Pir