Gerçek Besin Değeri

Değerli Destekçimiz,

Besleyici olmak çeşitliliğin ardındaki nedeni anlamaya çalışmak, öğrenmek ve öğrendiğini uygulamaktır. Yeni doğum yapmış bir anne düşünün. Günlük olarak besleniyor, yediklerini sindirip metabolize ediyor ve yan ürün olarak bebeğine süt veriyor. Bu sütün kalitesi hiç şüphesiz ki annenin ağzından girenlere bağlıdır, değil mi? Peki ya bir meyve ağacının kalitesi neye bağlıdır? Ağacın yetiştiği toprağa, topraktaki besin ve canlılara, bu besinlerin yapay veya doğal olmasına, dönüştürülebilirliğine ve sulama suyunun içeriğine bağlıdır.

Fakat besin değeri sadece kimyadan ibaret değildir. Sağlıklı bir bütünü destekleyen, tek başına magnezyum, potasyum, kalsiyum gibi periyodik tablonun üyeleri değildir. Daha büyük ve gövdeli ağaçların arasında sert rüzgarı kesilen, dolunun şiddetinden korunan bir ağaç tıpkı bir annenin kollarında gibidir. Böylece meyvenin dalında gelişimi için gerekli zaman ve mekan tanınmış olur. Bu uyum ve birliktelik kimyayı destekler.

İşte bu nedenle yaz başında yağan deli yağmurların alıp götürdüğü, dalında çiçeklenmiş onca meyve ağacının çıplak duruşuna ve meyve fiyatlarının cep yakmasına üzülüp kalmıyoruz. Bunun yerine meyve bahçelerimizi kucaklasın diye diktiğimiz farklı görevleri olan çeşit çeşit ağaç fideleri için seviniyoruz. Bu çeşit çeşit fideler büyürken onlara bizler anne oluyoruz. Suluyoruz, malçlıyoruz ve gerekirse zararlılara karşı dayanımlarını arttıracak şıralarla destekliyoruz.

Bu hafta ormanlarımıza annelik yapmak dışında, genç erik ağaçlarımızın olgunlaşan meyvelerinden pestil denemesi yaptık. Yapım sırasında elde ettiğimiz erik şurubu ise ağzınıza layık bir içimlik, kek ve pastalara lezzetli bir sos olarak ortaya çıktı. Abone destekçilerimizin kasalarında bu ay bu deneme ürünleri de yer alacak. Unutmayın geri bildirimler araştırma ekibimiz için önemli.

Ayrıca 2019'un son pembe greyfurtlarını da hasat ettik, taptaze tüketmek üzere sepete eklemek için son fırsat olduğunu hatırlatırız.

Her katmanında besleyici işlevsel ormanlarımızda buluşmak üzere.