Kavramların Ötesinde

Değerli Destekçimiz,

Organik ve zehirsizin ötesine, yüksek besin değerine odaklanıyoruz. Besin değeri yüksek gıdayı yetiştirmek için doğanın mekanizmaları ile uyumlanmayı denemeye, deneyimlerden öğrenmeye, öğrendiklerimizi yeni uygulama alanlarımıza taşımaya devam ediyoruz.

Uygulama alanlarımızın hepsini ayrı ayrı, toprak yapısı, iklim ve diğer çevre koşullarına göre değerlendiriyoruz. Ne yaparsak yapalım ilişki ve süreçlerimizde onarıcı olmayı ilke ediniyoruz. Sera gazı salınımına aracı olmak yerine organik maddelerin toprağa dönüşünü sağlayıp, onu sürmeden zengin ve üretken hale dönüşmesine ortam yaratmak için uğraş veriyoruz. Bu sıralar yağmurlarımız da başladı, şükür. Özellikle bol yağmurlu bir bölgede çalıştığımızın farkındalığı ile toprağı korumak için çok yıllık türleri sık dikip organik madde miktarını artırarak, toprağın bünyesindeki minerallerin yağmurlarla akıp gitmesini engellemeye çalışıyoruz. Yağmur, çıplak toprağa faydadan çok zarar getirebiliyor. Organik madde miktarı düşük,  konvansiyonel tarımdan yorgun düşmüş topraklar, yağmuru bünyesinde barındırıp faydaya dönüşmesine ortam sağlayamıyor, üzerinde kaygan bir tabaka oluşturuyor. Bu yolla birikip sele dönüşen su, yüzeydeki yaşam için gerekli tüm maddeleri önüne katıp, göl ve denizlere sürüklüyor.  Konvansiyonel tarım alanlarından suya karışan zehir tüm su kaynaklarımız için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Sağlıklı toprakta bitkiler için gerekli besin maddeleri hazır bulunuyor. Bitkiler, bu maddeler sayesinde hücre duvarlarını oluşturuyor, dik duruyor, fotosentez yapıyor, besin depoluyor, zararlılara karşı kendilerini koruyor ve toprak canlıları ile simbiyotik bir ilişki geliştiriyor. İnsanlar da ancak böylesi bitkileri diyetlerine kattıklarında bünyelerine fayda sağlamış oluyor. Gıdanız şifanız olsun diyen Hipokrat’ın dileği ancak böyle bulabiliyor yerini. Toprağı bu yolla besleyen faaliyetler, tıbbi kalitesi yüksek ilaç ve besin değeri yüksek gıdalar üretilmesini sağlıyor. Biz topraktaki yaşamı beslerken, topraktaki yaşam da bizi beslemeye ancak böyle devam edebiliyor. Özellikle son 50 yılda topraktan almayı önceliklendiren yaklaşımlar bize vermeden almanın imkansızlığını kanıtlıyor.

Bu hafta başlayan hasatlarımızdan kiwano  C vitamini deposu ve bol lifli bir meyve. Boynuzlu kavun olarak da bilinen kiwano; kalsiyum, demir, magnezyum, çinko gibi birçok önemli mineral bakımından da zengin. Özellikle göz sağlığı ve hafıza için tavsiye ediliyor. Hünnap kurularımız hazır, onların da portakaldan 50 kat daha fazla C vitamini içerdiğini anımsamakta yarar var. Geleneksel kuruyemişimiz  çitlembikler de kurudu ve sipariş menüsündeki yerini aldı. Taze  karışık acı biberlerimizden  fermente turşu yapmak isteyenler için biberler ve  turşu tarifimiz hazır. Çok yıllık Hindiba (Chicory),  labada ve  ebegümecilerimiz coşuyor. Tüm yeşillikler salata yapılabilir, omlete katılabilir, kavrulabilir, dilerseniz yoğurtlanarak ya da börek içi katkısı olarak tüketilebilir.

İşlevsel Ormanlar web sitemiz beta sürümü ile yayında ve sürekli gelişiyor. Sizlerden web sitemize ilişkin soru, görüş, öneri ve katkılar bekliyoruz,  İşlevsel Ormanlar yapısının bu yolla gelişmeye devam etmesini diliyoruz. "Size nasıl destek olabiliriz?" diye soran e-postalar alıyor ve mutlu oluyoruz. Çeşitli bilgi, beceri ve tecrübe alanlarını gerektiren desteklere yoğun bir şekilde ihtiyacımız var. Yeter ki ihtiyaçlarımızda ortaklaşalım. Bu taleplerinize en kısa zamanda dönüş yapabilmek ve  İşlevsel Ormanlar gelişim sürecini adil bir "Destekçi Politikası" ile besleyebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu sırada heyecanımıza ortak olan, etkinliklerimizi yayan, bültenlerimizi paylaşan, ürünlerimizi alan ve gelişmeleri sabırsızlıkla bekleyen tüm destekçilerimize teşekkür ederiz.

Kavramların ötesine geçip, anlamlı iş ve ilişkilerle içini doldurduğumuz, işlevsel ve üretken günlerde buluşmak dileği ile…