Ne kadar işlevseliz?

Değerli Destekçimiz,

Avcı toplayıcılıktan bu yana doğal ve sosyal çevremiz değişti. İçine girdiğimiz, yerleştiğimiz ortamları dönüştürdük. Kalıcı yuvalar haline getirdik, yeni çevreler yarattık. Biz de değiştik, en azından değiştik sandık. Evcilleştik.

Bu doğal olmayan sisteme uyumlanırken acaba gerçek işlevlerimizin ne kadarını kullandık? Biyolojimiz gerçekten bu sistem ile uyumlandı mı? Ekibimiz farklı işlerde ve zamanlarda bu soruların gerçek yanıtları ile karşılaşıyor.

Yeni uygulama alanımızın iş planını çıkarırken kitap indeksi gibi yazdığımız adımlar, bir bakmışız yağmur ve güneş beklentileri ile şekillenmiş. Bir bakmışız olgunlaşacak cennet hurmaları, zeytin ve narenciye çeşitlerini dönüştürmek de aynı zaman dilimine denk gelmiş. Hasat kolaylaştırıcı makine tasarımı ve üretimi de lazım.

Bu anlarda daha kökten gelen bilişsel bir mekanizma devreye giriyor. Bireyler iç kaynaklarına yöneliyor. Sanki kabilesi ile alışveriş içerisinde bir yerli misali bütüne bağlanıyor. Bu bağlanma hareketlere dökülmeye başladığında biri alıyor eline çapayı öbürü sepeti, diğeri çit evi tasarlıyor, ötekisi alt katman bitkilerini seçiyor ormanın. Beden ve zihin aksiyonda buluşuyor ve akış başlıyor. Çözülme ve birleşmeler ile yeni doğal ve sosyal çevremiz örülüyor.

Gerçek işlevlerimizi keşfettiğimiz sosyal alanlar da buluşmak üzere