Pembe Greyfurt Pestili

Değerli Destekçimiz,

Attığımız adımlar bahçelerden ormanlara doğru yönlenmişken, gönül birliği yaptığımız ekibimiz de genişliyor. Her zaman olduğu gibi yeni ürünlerle ve uygulama arazilerimizdeki çalışmalarla yaşamı beslemeye devam ediyoruz. 

Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl greyfurt ağaçlarımızı farklı narenciye türleri ile aşılamıştık. Ağaçlarımızın miktarı azalsa da uyguladığımız biyolojik çeşitliliği ve biyokütleyi arttırıcı yöntemler sayesinde toprağa yaptığımız yatırımlar geri dönüyor. Bu sayede bu yıl da bol miktarda greyfurt hasadı yaptık ve sizlere ulaştırdık. Dalından topladığımız taptaze ürünlerden alıcısı çıkmayanları ise soğuk hava deposunda bekletmeye bu sene de ne aklımız ne gönlümüz el verdi. Bu sebeple ateşi yaktık, kazanları hazır ettik ve greyfurtlardan sade, bol ballı, susam ve tarçınlı olmak üzere üç farklı çeşit pestil yaptık. Çantada taşınır, açlığı bastırır bir hale gelen greyfurtlar, işte alışverişte, parkta bahçede, deniz kenarında coşan çocuklarımız için C vitamini deposu, bol enerjili bir gıdaya dönüştü. 

Uygulama arazilerimizde ise işlevsel orman uygulama alanlarımızın alt katmanlarında yaygınlaştırmak üzere tohumlar topluyoruz. Bu tohumlar arasında çok yıllık yabani otlarımız ilk sırada yer alıyor. Tıbbi ve aromatik türlerimizin ve mevsim yeşilliklerinin tohumlarını da unutmuyoruz. Toplanan tohumlar kurutuluyor, kavanozlara aktarılıp etiketleniyor. Bir yandan da envanter çalışmaları devam ediyor.

Alt yapı, bakım ve onarım çalışmaları ise son hızla devam ediyor. Yazların giderek daha kurak geçtiği, hava koşullarının sertleştiği ve değişkenliği malum. Bu nedenle diktiğimiz onbinlerce tohum, fide ve fidanın kavurucu yaz koşullarına rağmen dirençli yetişmeleri için en önemli olan ilk üç yıl boyunca büyük bir hassasiyetle sulanmaları kritik rol oynuyor. Gereken her türlü alt yapı çalışmasını ve bakım işlerini bu yüzden titizlikle sürdürüyoruz. Sarnıçların temizlenmesi, mevcut sulama hatlarının bakım ve onarımı da aynı iş listemizde yer alıyor. 

Yaşamı besleyen yeni haberlerle haftaya görüşmek üzere.