Yaşamı Besleyen Tasarım

Değerli Destekçimiz,

İşlevsel Orman Uygulama arazilerimizde çalışmalarımız sürerken topluluğumuzun bir arada gerçekleştireceği yeni uygulama arazisi tasarımı için de kolları sıvadık. Bizim için tasarımın en önemli parçası, İşlevsel Ormanlarımızı sürdürecek topluluğun tasarımı, bu nedenle önce buradan başladık işe. Tasarıma katılan tüm bireylerin neyi neden istediğini anlamaya çalışmak, yaşamı besleyen ihtiyaçlarda ortaklaşmak ve bu ortaklığı tasarıma yansıtmak işimizin %80’nini oluşturuyor. Sosyal alanda, yaşamsal önceliklerimizde anlaşmak, üretkenliğimizi ve işlevselliğimizi arttıracak yegane yol.

İhtiyaç ve istekler üzerinde hemfikir bir ekibin neyi nasıl yapacağını bulması işin teknik ve mekanik tarafı. Günümüzde mekanik çözüme ulaşmak için gereken bilgi ve teknoloji her yerde. Ancak çözümün sosyal alanda yaratacağı etkiyi öngörmeden, salt iyi niyetle çıkılan yollar kaosa varabilir.

İşlevsel ormanlarda sosyal alan sadece bireylerle sınırlı değil. Tek veya çok yıllık bitkilerin, ağaç ya da çalıların tamamı doğaları gereği çeşitli işlevlere sahip. Bitkiler bir diğerinin oluşu ile ilk bakışta hiç mi hiç ilgilenmeden, sadece kendi kurtuluşu, serpilip gelişmesi ve genetik materyalinin devamlılığı üzerine tam gaz çalışıyor. Bu evrimsel kural doludizgin işlerken, bitkilerin birbirlerinin yaşamlarını da besleyen işlevsel birliktelikleri ortaya çıkıyor. İşlevleri belli öğeleri kullanarak tasarıma dahil etmek için ise bitkilerin bu gizli yaşantılarını araştırmak ve anlamak oldukça önemli. Bir bitkiyi besleyiciliği, şifa işlevi, azot bağlayıcılığı gibi özellikleri için seçebilirken, yapı malzemesi, boya, zamk, lif gibi özelliklerinin temel ihtiyaçları karşılaması sebebiyle de tercih edebiliriz.

Şifa, besleyicilik ve diğer işlevsel özellikleri nedeni ile uygulama arazilerimizde yer bulan çarkıfelek meyvesi, yaban mısır inciri, hünnap ve karışık acı biberlerin hasadına başladık. Çarkıfelekleri baş döndüren kokusu ve lezzeti ile sade olarak, kahvaltılık karışımlarda yoğurt veya sütle, kombu çayınıza aroma ve lezzet katarak değerlendirebilirsiniz. Yaban mısır incirinin dikenlerinin altında ise şaşırtıcı bir sadelik var. Kütür kütür hünnapları dilerseniz kurutabilir kışlık kuruyemişinizi hazır edebilirsiniz. Salata ve yemeklerinizde ya da turşu yapımında kullanabileceğiniz karışık acı biberler ise körpecik. Siparişleriniz için www.yasamibesle.com adresindeki sitemize ulaşabilirsiniz.

Yaşamın sosyal alanlarını da besleyen birliktelikler kurmak dileği ile.