Yabani Aynı Sefa ve Kullanım Yöntemleri

Latince ismindeki “Calends” yıl içerisinde uzun çiçeklenme süresine atfen verilmiştir. Antik Romalılar, Güneşin Gelini anlamına gelen bir isim kullanırlar. Dört kutsal bitkiden biri olarak güneşi temsil eder. Kuzey yarım kürede sonbahar ekinoksunun bitkisidir.

Şifa uygulamalarında turuncu sarı renkli çiçekleri, yapışkan çanak yaprakları da dahil olmak üzere kullanılır. Antibakteriyel, antivirütik, antienflamatuvar etkisi nedeniyle bazı cilt hastalıklarında yumuşatıcı ve kaşıntı giderici olarak kullanılan bir bitkidir.

Yenebilir bir bitki olan aynı sefanın renkli yaprakları salatalarda, kiş ve omletlerde kullanılabilir. Frenk soğanı ile birlikte bu turuncu yaprakları tereyağ karışımında kullanmanızı öneririz.

Siparişiniz elinize ulaştıktan sonra;

  • Taze taze topladığımız aynı sefaları zarfından çıkarın.
  • Kurutmak bir tepsi içerisine ince bir tabaka halinde yayınız.
  • Üzerini tülbent ile örterseniz toz ve böceklerden koruyabilirsiniz.
  • Hava akımı olan gölge ve serin bir yere bırakınız.
  • Birkaç gün boyunca ara ara elinizle karıştırın.
  • Bu sırada yapmak istediğimiz şey birbirlerine yapışmalarını önleyerek hızlı ve kalite kaybı olmadan kurutabilmektir.
  • Canlı renklerinin yanı sıra yeşil kısımlarının; çanak yaprakların, yapışkan olduğunu ve kendine has bir kokusu olduğunu fark edeceksiniz parmaklarınızı kokladığınızda. Hayal gücünü harekete geçirenler belki kırlarda bir gezintiye çıkabilir:)
  • Tam olarak kuruduklarını elde kolayca dağılmalarından anlayacaksınız. Bu aşamaya geldiğinizde aynı sefaları değerlendirmek için birçok yöntem var. 

Çay- İnfüzyon

Kuruttuğunuz aynı sefaları bir kavanoza koyup güneş almayan bir yerde saklayabilirsiniz. Bu haliyle çay olarak tüketmeniz mümkün.

Pelvik bölge ve uterusta kan akışını uyarma (emenagog) özelliğiyle geciken mensturasyonlar, ağrılı ve sancılı zamanlarda destek olarak kullanılır.

Düzensiz adet görme durumunu düzenlemek için kullanılır. Bunun için hazırlanan çay karışımlarında sıkça kullanılan bir bitkidir. Lenfatik sistemi aktive eder.

Cildi onarma özelliğinin yanı sıra bağırsak iç yüzeyini de onardığı kayıtlara geçmiştir.

1 yemek kaşığı aynı sefayı 250 ml sıcak suda bekleterek çayını hazırlayabilirsiniz.

Aynı sefa yağı hazırlamak (Soğuk maserasyon yöntemi ile tıbbi yağ hazırlama)

Kuruttuğunuz aynı şefaları dilerseniz bütün halleriyle dilerseniz, keserek ya da yavaş hız ayarında bir mutfak robotunda parçalayın. Yavaş hız, parçalanma esnasında ortaya çıkacak ısının değerli bileşenleri bozmaması için önemlidir. Parçalamak ise yüzey alanını arttırmak demektir. Bu şekilde çözücü yağ ile maserasyonu sonucu daha çok etken maddenin çözünmesini sağlayabilirsiniz.

Hazırladığınız kurutulmuş aynı sefaları 1/10 oranında (1 kısım bitki, 10 kısım baz yağ) çözücü sabit yağ içerisinde çözdürülmeye bırakın. 3 hafta güneşte veya 8 hafta gölgede bekletebilirsiniz.

Çözücü sabit yağ olarak Kendi Ecza Dolabını Hazırlama Setlerimizde zehirsiz, organik sertfikilalı, agroormancılık ürünü zeytinlerimizden soğuk sıkım yöntemi ile ürettiğimiz < href="https://yasamibesle.com/collections/yaglarimiz/products/zeytinyagi" target="_blank" rel="noopener noreferrer">zeytinyağını öneriyoruz.

Aynı sefa merhemi hazırlamak

Dilerseniz hazırlamış olduğunuz yağı balmumu* veya vegan tercih karnauba** mumu ve bir kapsül E vitamini ekleyerek merheme dönüştürebilirsiniz.

4 birim aynı sefa yağını 40°C’ye ısıtın. Bunun için ben marie yöntemini kullanın. Isınan yağınıza 1 birim balmumu veya karnaubayı rendeleyerek ekleyin. Rendelenmiş tanelerin ya da hazır bilye şeklindeki mumlar karışımın yoğunluğunu etkileyecektir. Karışımda mumun tamamen çözünmesi az bir zaman alacaktır. Karıştırın. Tamamen çözünüp karıştığında yoğunluğunu test edin. Bir çay kaşığı karışımı buzluğa atın. 2 dakika sonra çıkarıp sertliğine bakın. Çok yumuşak ise biraz daha mum ilave etmelisiniz, çok sert ise biraz daha yağ ilavesi ile karışımı istediğiniz kıvama getirin. Unutmayın sıcak günlerde hızla çözünmesini istemeyeceksiniz. İstenilen kıvama gelen karışıma 1 kapsül E vitamini de ekledikten sonra akışkan halini kaybetmeden küçük kaplara alabilirsiniz.

*Balmumunu ilaçsız ve etik arıcılık yapan kaynaklardan elde edebilirsiniz.

**Karnauba mumu Brezilya’da yetişen Karnauba (Copernica cerifera) ağacının yapraklarını; bölgenin şiddetli iklimine karşı koruyan, toz tabakasından elde edilir. İşlevsel Ormanlar ile yaşamı besleyen çalışmalar yapan bizler yerel ürünlerin insan, hayvan ve bitki gözetilmek suretiyle etik ve adil kullanımını önceliklendirmeyi tercih ediyoruz.

Önemli Notlar:

* Web sitemizde paylaşılan tüm notlar bilgi amaçlıdır. Hastalık tedavi edici olarak kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır. Tedavi amacı ile kullanımlarda mutlaka uzman görüşü alınmalıdır. Bunun için doktor, fonksiyonel tıp doktoru, fitoterapist, ayurveda doktoru gibi bütüncül sağlık yaklaşımı hizmeti veren eğitimli taraflara başvurmanız önemlidir. Zehirsiz tedavi yöntemleri konusunda ülkemiz ve dünyada erişebileceğiniz ciddi eğitim almış güvenilir kişiler mevcuttur.

* Tentür, yağ, merhem vb tüm üretimlerinizde etiketlemeyi unutmayın. İçerik ve üretim tarihini yazmanız karışıklıkları engelleyecektir. Optimal koşullarda tentür, yağ ve merhemler 2 yıl boyunca saklanabilir.

* Şifahanelerin çoğaldığı, sağlıklı günler için yaşamı beslemeye devam edin.