Kırma Zeytin Kurulumu

Malzemeler:
- 5 kg yeşil zeytin
- 1 kg toz kaya tuzu 

Kasadan çıkardığınız zeytinlerin kalmış olabilecek dal ve yapraklarını ayıklayıp yıkayınız. Zeytinleri sivri ucu yukarı bakacak şekilde sert bir zemine yerleştiriniz. Taş veya havan eli ile hafifçe vurarak çıtlatınız. 

* Zeytine boyundan vurmamanızı öneririz. Etli bölümün ezilmesi kurduğunuz zeytinin daha hızlı eriyerek bozulmasına neden olacaktır. 

Tatlandırma:
Kişinin damak tadına göre tekrar adedi ve buna bağlı olarak uygulama süresi değişkenlik gösterir. Bu nedenle farklı tekrar adetleri ile kurulum yaparak damak tadınıza hitap eden süreyi yakalamanızı öneririz. 

  • 5 kg.’luk kavanozlara çizilen zeytinleri doldurunuz.
  • Kavanozu su ile doldurup 1 avuç veya 2 yemek kaşığı kaya tuzu atınız. Tuzu eritmek için tahta bir kaşık yardımı ile karıştırabilir ya da kavanozun kapağını kapayıp hafifçe çalkalayabilirsiniz.
  • 3-4 günde bir kavanozdaki suyu boşaltınız. Yeni su ve tuz karışımı ekleyerek bu işlemi zeytinlerin acılığı gidene kadar tekrar ediniz. 

* Kırma zeytin dilme zeytine oranla çok daha kısa sürede tatlanacaktır. Kırma işlemi sırasında zeytinin etli kısmını oluşturan doku zedelenecektir. Bu da daha kısa sürede tatlanmasını sağlar. Bu nedenle kırma zeytinin dayanma süresi yani tüketim süresi de görece kısalır. Dilme zeytinin aksine biraz daha acı haldeyken salamura aşamasına geçerek kırmanın yarattığı etkiyi lehinize çevirebilirsiniz.

Salamura: 
Kırma zeytinlerin olduğu kavanoz içerisine 5-6 yemek kaşığı kaya tuzu ilave ediniz. Kavanozun yarısına kadar su ile doldurunuz. Diğer yarısını ise taşma payı bırakacak şekilde taze limonlardan sıktığınız limon suyu ile doldurunuz. Kapağı kapatıp 5-10 gün süre ile dinlendiriniz. 

* Tuz miktarı damak tadına göre değişiklik gösterecektir. 5-6 yemek kaşığı tuz ilavesi normal tuzlu bir zeytin elde etmenizi sağlar. Tuz miktarını arttırmak veya azaltmak kendi ve ailenizin damak tadına göre özelleştirilmiş bir tarif yakalamak isteyebilirsiniz.

** Kırma zeytinin salamura süresi daha kısadır. Tadlandırma ön işlemi sürenize bağlı olarak nihai lezzet değiştirecektir. Kendi zeytinini kurmanın eğlenceli yanı beğenerek tüketeceğiniz zeytinin damak tadınıza özel tarifini yakalayabilecek olmanızdır. Bunun için vermiş olduğumuz tatlandırma tarifi süresince aşağıdaki örneği kendinize göre geliştirebilirsiniz. 

Örnek:
4. su değişiminde zeytinin tatlı acı tadını sizi cezbetti fakat emin değilsiniz. 1 kg. kadar zeytini 1 litrelik kavanoza koyunuz. Vermiş olduğumuz salamura tarifine göre 1 kaşık kaya tuzu, kavanozun yarısına kadar su diğer yarısına ise taşma payı bırakarak limon suyu doldurunuz. 5kg.lık kavanozda kalan zeytinlerde tatlandırma işlemine devam ediniz. Dilerseniz bundan sonraki su değişim zamanlarında 1’er kg zeytini başka bir kavanoza alarak salamura edebilirsiniz.